Orisio
Sledujte nás na Facebooku

Výklad kariet

Vykladanie kariet slúži spravidla k predpovedaniu budúcnosti prostredníctvom vedmy či veštca a radí sa tak k mantickým praktikám. Na vykladanie kariet, alebo tiež odborne ku kartomantii, sa dnes používajú najrôznejšie sady kariet. V strednej Európe sa tešia veľkej obľube ľudové Mariášové karty. Bežne sa používajú Tarotové karty, Cigánske karty, karty Lenormand, ale aj kanastové karty a iné. Ktoré sú však najstaršie a ako to bolo s históriou vykladania kariet?

História výkladania kariet

Zamiešať sadu znakov a potom sa snažiť z ich poradia vysledovať analógiu zo zdanlivo takisto náhodnym osudom skúšali ľudia už od pradávnych čias. V Európe vznikla historicky kamenná obdoba kariet - runy. No pôvod skutočných kariet siaha až do starého Egypta, z ktorého sa pôvodné Tarotové karty šírily do Európy behom krížových výprav.  Staly sa záujmom majetnej šľachty, ktorá sa mala o čo starať aj obávať. Svoju obkreslovanú podobu pre chudobných si so sebou počiatkom stredovaku priviezli aj kočovné kmene v podobe Cigánskych kariet. Spoločne s veštbou z ruky sa stali folklórom. No čoskoro postihovaným.

Stredoveká cirkev vnímala výklad kariet ako praktiku čarodejníc a teda aj karty mohly viesť k upáleniu. Pravdepodobne práve v tejto temnej dobe začali karty používať aj ako "nevinný" hrací nástroj. Zamiešaná sada kariet náhodou určí víťaza. Podobne s kockami.

Pomery sa začali uvoľňovať už počiatkom 16. storočia, kedy začali vznikať knihy o hracích kartách. Trvalo však ešte ďalších dvesto rokov, než francúzska revolúcia úplne uzatvorila temnú kapitolu cirkvi.

V priebehu 19. storočia sa usadili dve vetvi dodnes používaných vykladacích sád Tarotu. Rider-Waiteov, používaný v anglicky hovoriacich krajinách a Crowlyov tarot, ktorý sa používa aj u nás.

Výklad kariet dnes

V Orisio sa samozrejme venujeme vykladaniu Tarotu, kartám Lenormand, Anjelským kartám, Mariášovým kartám, ale aj iným vešteckým praktikám. Profesionáli, ktorí vykládajú karty pre Orisio, poznajú svoju sadu kariet vždy už veľa rokov a sú zbehlý v hľadaniu odpovedí všetkých druhov.

Druhy výkladania kariet

Tarot

Ľudia sa odpradávna snažia nazrieť do budúcnosti prostredníctvom rôznych vešteckých techník. Dodnes rozšíreným spôsobom je výklad kariet, ktorého synonýmom je tarot...

otevřít