Orisio
Sledujte nás na Facebooku

Veštenie budúcnosti

Predpovedanie budúcich udalostí pomocou magických techník, ktoré nazývame veštenie, má dlhú históriu, siahajúcu až do doby kamennej. Naši prapredkovia čítali svoju budúcnosť zo zvieracích vnútorností, zo zvláštnych kameňov, zo stromov, rastlín, vody aj z ohňa. Potreba spoznať vývoj budúcich udalostí sa šírila a istý spôsob, ako odpovedať na tieto otázky, si preto vytvorila každá kultúra od Číny, cez Egypt, Európu až po Americký kontinent.

Z histórie veštenia

Najstaršie dochované zmienky o veštcoch nájdeme už v starých náboženských textoch. V staroveku bolo asi najrozšírenejšie predpovedanie podľa zvieracích vnútorností a predovšetkým pečienky. Veštiarne sa však stali veľmi vyhľadávanými u starých Grékov a Rimanov. Z tohto obdobia poznáme slávnu veštiareň v Delfách aj povestnú vedmu Sibilu. Hlavne Rimania pripisovali veštbám takú moc, až sa staly predmetom spoločenských intríg a machinácií.

So stredovekom prišla aj pre veštenie doba temna. Predpovedanie budúcnosti bolo pripisované diabolským a čarodejnickým praktikám a trvrdo potlačované. Predpovedi slovutného Michela de Nôtre-Dame zostávajú dodnes zahalené neprieniknuteľnou šifrou, pretože aj povedaný Nostradamus sa musel báť svätej inkvizície.

S ústúpením cirkevných dogmát sa vrátilo do života ľudí aj umenie veštenia. Veštenie z ruky od starej cigánky sa stalo v priebehu romantizmu bežným, zatialčo seancie nad krištálovou guľou sa staly priam módnou záležitosťou pre horné vrstvy. Šírili sa aj nové spôsoby predpovedania a vznikali ľudové zvyky a povery z ktorých mnoho prežíva podnes (napr. veštenie z kávovej sadliny, apod.). V súčasnej dobe patria k najobľúbenejším výklad kariet a to predovšetkým tarotových.

Dnešná doba

Starí rimania vážili do odľahlých veštiarní tolkú cestu, aby dostali svoju odpoveď. Aj v ďalších dobách ľudských dejín ľudia znášali značné útrapy, aby spoznali čo im môže povedať iba vedma alebo veštec. Ale v dnešnej informačnej dobe potrebujeme poznať svoje odpovedi ihneď. Potrebujeme vedieť ako sa rozhodnúť alebo na čo sa pripraviť. Nani nám už pohodlné dohovárať si s niekým termín a potom za ním cestovať. Nutnosť osobného kontaktu síce nezmizla, no stačí aj priamy rozhovor. Hoci aj na dialku. Na celom svete tak vznikly veštecké telefónne linky rôznych kvalít a zameraní. V Orisio veríme, že patríme k tým najkvalitnejším.

Neni veštenie ako veštenie

Všetkým vešteckým technikám dohromady hovoríme mantiky a rozdelujeme ich podla používaného nástroja. Patrí k ním veštenie z ruky (tzv. chiromantia), vykladanie kariet (tzv. kartomantia, alebo taromantia), výklad snov (oneiromantia), vyvolávanie duchov (nekromantia), veštenie z hviezd (astromantia) ale aj horoskop (astrológia), krištálová guľa (krystalomantia), veštenie z vosku (ceromantia), veštenie prsteňom (daktylomantia), veštenie z vody (hydromantia), veštenie z čajových lístků (tasseomantia), viacero druhov veštenia z ohňa, vody a veľa dalších.